Formalności geodezyjne przy budowie domu

Formalności geodezyjne przy budowie domu

Budowa własnego domu, to marzenie wielu osób. Zazwyczaj na jego realizację czeka się długimi latami – najpierw trzeba zgromadzić odpowiednią ilość środków finansowych. Kiedy już nadejdzie upragniony czas rozpoczęcia budowy, dobrze jest wiedzieć z jakimi formalnościami przyjdzie się zmierzyć. Na jakim etapie budowy potrzebny będzie geodeta?

Pierwsze spotkanie z geodetą

Pierwszy kontakt z geodetą warto nawiązać już przy planowaniu zakupu działki budowlanej. Nie zawsze granice działki przedstawiane przez sprzedającego w stu procentach pokrywają się ze stanem faktycznym, widocznym w księgach wieczystych czy w planach zagospodarowania przestrzennego. Geodeta pomoże wyznaczyć właściwe granice działki, dzięki czemu, w późniejszym czasie można będzie uniknąć przykrych rozczarowań.

Budowa domu geodeta – do czego będzie potrzebny?

Okazanie granic działki to tylko jedna kwestia, przy której trzeba będzie skorzystać z pomocy geodety. Taka usługa kosztuje zazwyczaj w okolicach tysiąca złotych. W kosztach budowy domu należy jednak uwzględnić także i inne usługi geodety. Wśród tych najważniejszych wymienić trzeba między innymi: opracowanie mapy do celów projektowych, wytyczenie granic budynku w obrębie działki, powykonawczy pomiar przyłączy i związane z tym mapy, a także wytyczenie ewentualnego wjazdu do budynku, jeżeli nie jest on zlokalizowany bezpośrednio przy drodze. Całość kosztów jakie pochłonie geodezja należy szacować na około pięć tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nie są to koszty ponoszone na raz. Usługi geodezyjne przy budowie domu rozłożone są w czasie. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie geodety, który poprowadzi wszystkie formalności geodezyjne związane z budową domu.

 

Leave a reply