Podział spadku - dom, nieruchomości

Podział spadku - dom, nieruchomości

Zgodnie z polskim prawem o podziale spadku decyduje ostatnia wola spadkodawcy, a jeżeli nie ma żadnego testamentu, to o podziale decydują reguły ustawowe. Spadkobiercą możemy zostać więc na mocy testamentu, albo na podstawie specjalnych reguł dziedziczenia ustawowego.

Kto dziedziczy spadek bez testamentu?

Według obecnych reguł dziedziczenia ustawowego, spadek przechodzi zawsze w ręce dzieci oraz małżonka spadkodawcy (w częściach równych). Jeżeli spadkodawca ma więcej niż troje dzieci, to 1/4 spadku przypada zawsze małżonkowi/małżonce, a 3/4 reszty spuścizny przypada dzieciom w częściach równych.

Co w przypadku, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje spadku?

W sytuacji, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje spadku, to jego część przypada jego dzieciom. Jeżeli wnuki spadkodawcy również nie dożyją spadku, to ich część otrzymują prawnuki.

Kto dziedziczy spadek gdy nie ma dzieci?

Jeżeli spadkodawca nie ma żadnych dzieci, to dziedziczy zawsze po nim małżonek, rodzice i rodzeństwo. Małżonek w tym przypadku otrzymuje połowę majątku. Drugą połową dzielą się po równo rodzice i rodzeństwo. Warto wspomnieć również i o tym, że każdy z rodziców ma prawo do 1/4 połowy spadku.

Problemy z podziałem spadku

Jeżeli z różnych powodów nie chcemy zgodzić się z podziałem majątku, to pozostaje nam wyłącznie droga sądowa. W takim przypadku pomocny może okazać się skuteczny adwokat, który może pomóc nie tylko w wywalczeniu korzystnego dla nas spadku, ale również w podważeniu testamentu spadkodawcy, który jest dla nas niekorzystny. Dobry adwokat spadek Łódź, powinien perfekcyjnie specjalizować się w prawie spadkowym zwłaszcza, że niektóre sprawy spadkowe potrafią być naprawdę bardzo skomplikowane.

 

Leave a reply